Какво ще се случи, когато отпадне индексът СОФИБОР /SOFIBOR/, който формира лихвите на над 80 % от левовите кредити у нас?
Ето част от въпросите, които получавам от мои клиенти с левови кредити:
„Ще ми вдигнат ли лихвата?“
„Ще трябва ли да се занимавам с още документация? Трябва ли да разписвам друг договор или анекс с банката?“
„Ще ми се отрази ли негативно изчезването на този СОФИБОР?“
„Няма ли банката да своеволничи и да прави каквото си иска с лихвата по кредита ми?“
Нищо апокалиптично не би следвало да се случи след изчезването на СОФИБОР.
Защо съм толкова сигурна?
Защото възможността за изчезване на определен индекс е предвидена от банките и има дори описана процедура какво се прави в такива случаи.
Написано черно на бяло. Къде? В договорите ви за кредит. Достатъчно е да ги разгледате внимателно и да имате търпението да изчетете 10-20 страници скучен текст.
Какво ще се случи, когато изчезне индексът СОФИБОР?
Цитат от договор за ипотечен кредит: „В случай на пазарен срив и докато трае той, Банката прилага пазарния индекс, заместващ СОФИБОР“ . Т.е. самите банки са предвидили както вероятността СОФИБОР /респективно ЮРИБОР за кредитите в евро/ да изчезне, така и да бъде заменен. С какво да бъде заменен? С друг индекс.
За вас, като потребители, какво ще е наименованието на индекса, няма никакво значение. Ролята му е една и съща.
Ще се вдигнат ли лихвите по левовите кредити след 01.07.2018 г.?
Няма пазарна логика лихвите да бъдат вдигнати. Отпадането на един индекс не е релевантна причина за повишаване на лихвите. Ако лихвите се повишат – това няма да бъде поради премахването на СОФИБОР. Ако лихвите по кредитите тръгнат нагоре – няма да „пострадат“ само левовите кредити. Под ножа ще минат всички – и родни, и валутни.
Ще бъдат ли обвързани потребителите с разписване на нови договори или анекси?
Нали не го мислите сериозно?! Само си представете какво би се случило, ако банките трябва да издирват всеки свой клиент и да го увещават да им разпишат нов договор или анекс! Няма как да стане.
Има си проста, елегантна и удобна/за банките!/процедура в тези случаи. Информацията се излага на видно място в банковите салони и на сайта на банката. Задължение на клиента е да се информира за „новостите“, след като те вече са достъпни. Друг е въпросът кой ще е екземплярът, който всяка сутрин, докато си пие кафето, с ентусиазъм влиза в сайта на кредитора си и чете с интерес най-новите Общи условия или допълнения към тях.
А какво би се случило, ако СОФИБОР изчезне, а индекс, който да го замести, просто не съществува?
И на този въпрос е отговорено в договорите ви за кредит: „… ако няма такъв /заместващ СОФИБОР индекс – моя бележка/ – Банката прилага лихвата в размера й непосредствено преди Случая на пазарен срив“.
Ето още един: „В случай че на съответната дата няма публикувана такава стойност /стойността на СОФИБОР – моя бележка/, ще се ползва последно публикуваната преди тази дата стойност на СОФИБОР“.
С други думи – дишайте спокойно!
Разбира се, доколкото спокоен може да бъде човек с кредит:)
Няма начин половината потребители да плащат лихви 3.5 %, а останалата – 13.5 %.
Ако нещо такова се случи – причината за тази аномалия няма да е в изчезването на един индекс.
Ако плащате повече, отколкото би трябвало, най-често причините са две:
- Липса на информация.
- Мързел.
Добрата вест е, че първото се лекува.
Ако споделяте начина ни на мислене – споделете и тази статия или се присъединете към „Сделки с имоти“ в социалните мрежи!