Категории
Архив Архив

Блог

Да предоговоря или да рефинансирам кредита си в друга банка – кое е по-изгодното?

Удивително е, че почти нямам клиент с кредит, който да си задава този въпрос!

Хората обикновено се питат следното: „Да се предоговори или да се рефинансира кредит е по-изгодно?“.

Винаги съм се удивлявала на този въпрос!

Защото това е също толкова безсмислено питане, колкото: „Наем или заем – да се наеме имот или да се изтегли кредит и да се купи жилище е по-разумно?“.

Също като въпросът „Коя е най-добрата банка?“, който подробно съм разгледала тук.

Какво е общото между всички абсурдни въпроси?

Липсата на конкретика!

В най-добрия случай клиентът знае на каква лихва е в момента и знае, че тя е много висока. И дотам.

А къде са точните параметри, от които всъщност зависи дали е по-добре да се рефинансира или да се предоговаря един кредит?

Сега само ще изброя кои са някои основни параметри, които трябва да определите с точност, за да си отговорите адекватно кое е по-изгодното. В отделни статии ще разгледам защо е толкова важно да знаете всичко това.

Бих го сторила и в една статия, но ще стане чудовищно дълга. А и ако четете този текст през работно време и отделите повече от 10 минути – много е възможно шефът ви да ви хване и да останете без работа. А тогава просто забравете за рефинансиране или предоговаряне.

За да разберете дали за вашия конкретен случай е по-добре да предоговорите кредита си в същата банка или е по-добре да го рефинансирате при по-добри условия в друга…

Първо си отговорете максимално конкретно на следните 13 въпроса:

  1. Колко точно е размерът на кредита, който ви остава да плащате и какъв е бил първоначалният му размер?
  2. В каква валута е кредитът?
  3. В коя банка е, защото различните банки ще поискат /или няма да поискат!/ различни неща или суми, за да бъде предоговорен или рефинансиран един кредит?
  4. Освен размера на лихвата – какви са всички месечни и/или годишни такси, които плащате?
  5. Плащате ли за застраховки – живот и имот? Ако да – какви са ежегодните суми?
  6. Ползвате ли някакви допълнителни продукти на банката, с която сте обвързани в момента? Ако да – какви са те и колко ви струва това?
  7. Какво е обезпечението по кредита – т.е. какъв е имотът, който сте заложили? Къде се намира, на каква степен на завършеност е в момента и колко е пазарната и ликвидационната стойност на имота в момента?
  8. Редовно ли сте заплащали вноските си до този момент? Ако сте имали закъснения – преди колко време са били и точно колко са траели?
  9. Какво е положението с осигуровките ви в момента – здравни и социални – заплащат ли се редовно?
  10. Какви са доходите ви? Официалните! Не тези, които са обагрени в сивата гама.
  11. На какво работно място сте и на каква длъжност? Т.е. има ли някаква промяна в доходите и работното ви място от момента, в който сте изтеглили кредита си? И ако има такава – дали тя е в положителна или в отрицателна насока?

Малко уточнение по посока на положителното и отрицателното – що се отнася до банките и доходите. Имах клиент, който ми обясняваше, че върви в положителна посока – преди се бъхтел като вол, а сега бил щастлив безработен и си почивал на воля в къщи. Внимание! За банките това е категорично отрицателна насока. Емоционалното ви състояние и дали ви боли гърбът след работа не е интересна тема за тях. По-интересно им е на каква сума ви осигурява работодателят и колко е официалната ви заплата.

  1. Какво предпочитате – да се отървете по-бързо от този кредит, като намалите максимално срока му и увеличите до прага си на търпимост месечната вноска или обратното – искате да дишате по-свободно и предпочитате по-дълъг срок заради по-малката месечна вноска?
  2. Какви са „бъдещите ви творчески и емоционални планове“? Да, и това има значение! Ще предприемате ли някакви драстични промени в живота си – смяна на работа, развод, сватба, дете…? Това са много важни въпроси, когато са намесени две неща – пари и имоти. А в ипотечните кредити има и от двете по много! И въпреки това изключително рядко клиентите се замислят върху този факт. По-точно замислят се, но тези, които вече са си изпатили по темата.

Дали е по-добре да търсиш възможно най-добрите условия, макар и от друга банка, или е по-добре да започнеш игра на ухажване със сегашния си кредитор, за да си договориш по-добри условия?

За да бъде отговорено на този въпрос, така че да спечелите, а не за да загубите време, нерви и пари – първо си напишете домашното и отговорете на въпросите, които изброих.

Така ще разберете къде точно се намирате.

А след като вече знаете къде се намирате  – следва да определите къде може да стигнете. Т.е.  какво реално може да поискате и то да ви бъде дадено.

И последната стъпка ми е любимата: играта с банката.

След като сте определили къде се намирате и какво реално можете да получите – остава да убедите банката да ви го даде!

Представете си го, сякаш си търсите нов партньор. Трябва да се представите във възможно най-добрата светлина, дори да не ви бива особено във флиртовете. И винаги  – с всяка една банка – имате право само на едно първо впечатление!

За да получите най-добрата оферта трябва да изглеждате по-умен, по-можещ, по-богат и най-важното – по-малко нуждаещ се от пари и с възможности да плащате и най-високата лихва.

Книгата на Поля Христова „КАК ДА КУПИТЕ ЖИЛИЩЕ стъпка по стъпка: ПОДГОТОВКАТА“ ще откриете ТУК.

Абонирайте се ТУК за ютуб канала на Поля Христова. Ще намерите над 1800 безплатни видеа по темите за какво да внимавате, когато купувате, продавате имот или вземате кредит.

Ако смятате, че тази информация може да бъде полезна и на друг – споделете я в социалните мрежи!

Споделяне:

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Заяви консултация
Навигация