Най-после сте намерили наемател?
Поздравления!
За да може да се поздравявате за избора и след време…
Никога не забравяйте следващите 4 стъпки:
1. Сключете писмен договор за наем!
Изумително е колко много наемодатели се доверяват и пускат в дома си хора без договор, защото…им изглеждат симпатични и надеждни.
Никога не го правете!
Никакви устни договорки!
Никакви джентълменски споразумения!
Защо?
Защото хората се променят! Ако не вярвате – питайте някой от разведените си приятели.
Има деликатни ситуации като тази, в която наемателят ви е много близък приятел или роднина, а на вас ви е неудобно дори да си помислите за договор.
Как да излезете от такава ситуация?
Обяснете на брокера си всичко това – той ще ви посъветва, с какъв повод да предложите договор и ще представи нещата така, че да не се чувствате неудобно. Естествено – попитайте и какви ще са отстъпките в комисионата, защото в този случай вие сте си намерили наемател, т.е. свършили сте половината от работата.
2. Направете опис на състоянието и обзавеждането.
Никога не подценявайте този задължителен елемент от договора за наем! Ако се питате защо, значи сте от щастливците, които не са виждали имота си „обърнат с хастара наопаки”. Един точен опис не винаги ще ви спаси, но много би помогнал ако трябва да доказвате „какво е било преди”.
3. Запишете си актуален адрес за кореспонденция на наемателя и го запишете в договора за наем.
Възможно е адресът по лична карта на наемателя да не е актуален, а той да е пропуснал да ви го спомене. Трябва ви адрес, на който ако се наложи да изпратите известие или нотариална покана – със сигурност да знаете, че ще бъдат получени.
4. Запишете телефон за контакти с наемателя!
Не само личен мобилен, но и задължително служебен телефон /по възможност – стационарен – колкото и отживяло да ви се струва това!/.
Ако наемателите са твърде млади – снабдете се с телефон на родителите им.
Ако се питате защо е нужно това, значи сте от щастливците, които:
– никога не са били завличани с неплатени сметки
– никога не са били изненадвани с невалидни или изключени телефони… точно, когато идва време за плащането на наема.
Успех!
Милена Иванова
says:Един приятел пусна две идиики в чисто новия си апартамент, уж за повече пари. Така му осраха къщичката, че му се плачеше като я видя. Ама нали да не плаща данъци, даже без договор ги беше пуснал. Сега се налага пак да прави ремонт и не ще да чуе за чужденци…
Мартин Илиев
says:Даването под наем на какъвто и да е имот е игра на руска рулетка. Важно е всичко да е документирано, както се казва „черно на бяло“.