Колкото и добри да изглеждат условията, които ви предлага една банка, накрая винаги се стига до подписване на договор, а написаното в него може да промени или обезсмисли перфектната на пръв поглед оферта.
Майтапът с фиксираната лихва
Знаете ли, че…
- Така наречените „фиксирани“ лихви на някои банки, изобщо не са фиксирани. Ще се убедите в това, ако внимателно прочетете договорите им за кредит или Общите им условия.
За справка – истинската фиксирана лихва е тази, която не би се променила едностранно от банката при никакви условия, в случай че кредитополучателят е изрядна страна по договора за кредит /плаща си редовно вноските и не лъже банката/.
В момента, в който банката започне уговорки за промяна на „фиксирана“ лихва, ако нещо се случи, промени, настъпи и пр. – тази лихва, поне според нашето скромно мнение, се превръща в една доста плаваща лихва.
Съвет: Четете внимателно договорите за кредит и Общите условия на банката, ако държите на фиксирана лихва!
За промяната в образуването на лихвата
Знаете ли, че…
- Повечето от кредитоискателите се опасяват от възможността на банката да промени договорената лихва /в посока нагоре/, а не съзнават, че има банки, които в договорите си предвиждат възможност едностранно да променят и начина на образуване на лихвата.
С други думи казано – вие се чудите кой начин на образуване на лихва да изберете /Юрибор, БЛП, Референтен лихвен процент и пр./, търсите експертни мнения, проучвате, следите как са вървяли индексите през годините, за да предвидите вероятността за скок в лихвата по кредита ви, а тези интелектуални упражнения може да се окажат напълно излишни и неупотребими.
Съвет: Четете внимателно договорите за кредит и Общите условия на банката, ако за вас е важно как се определя лихвата ви!
Служебното превалутиране на кредита
Знаете ли, че…
- Всеки втори кредитоискател се чуди дали да изтегли кредит в лева или в евро, но на малко от потребителите им минава през главата идеята, че някои банки могат при определени условия да превалутират служебно кредита им – от евро в лева и обратното.
Съвет: Четете внимателно договорите за кредит и Общите условия на банката, ако за вас има значение валутата, в която ще изплащате кредита си!
Лева или евро
Знаете ли, че…
- Не малко кредитоискатели вземат банков заем в лева, надявайки се, че някой ден /особено в хипотезата на падане на валутния борд/ левът ще се обезцени и ще могат да си погасят кредита „с няколко заплати“ /особено ако разполагат с еврови депозити/. Това, което тези кредитоискатели не знаят е, че има банки, които в договорите си са поместили специална клауза – в чест на настъпването на една подобна икономическа и политическа ситуация. Ще оставим на вас да познаете дали платецът на кредита ще успее да спечели нещо от хипотетичната обезценка на лева или падането на валутния борд?
Съвет: Четете внимателно договорите за кредит и Общите условия на банката, ако се надявате някой ден българският лев да се обезцени и вие имате планове да спечелите от това!
Ежегодното оценяване на имота
Знаете ли, че…
- Има банки, които по договор ще ви задължат ежегодишно да правите оценка на заложения от вас имот, както и да заплащате за тази оценка. И имайте предвид, че „непредвидения“ разход за оценка на имота, може да се окаже най-малкия ви проблем. Стандартно в договорите за кредит се казва, че обезпечението /заложеният имот/ трябва да покрива 100% от кредита. Има, обаче, банки, които се презастраховат и категорично заявяват, че ако имота ви не покрива кредита поне на 120% – кредитът ви може да стане незабавно предсрочно изискуем. Сега си помислете какво би могло да се случи, ако има, макар и минимален, срив на цените на имотите, а вие сте се обвързали с една толкова добре презастраховаща се банка.
Съвет: Четете внимателно договорите за кредит и Общите условия на банката, ако търсите висок процент финансиране и имате малко или почти никакво самоучастие!
Как да сведете „изненадите“ до минимум?
Просто поискайте проекта на договора си за кредит малко по-рано. Имате право на това. Не чакайте последния момент. Не бъдете като повечето хора, които виждат договора си за кредит за пръв път в деня на сделката си или го подписват 30 минути, преди да са разписали договора си за покупка.
Ако смятате, че тази информация може да бъде полезна и на друг – споделете я в социалните мрежи!
В случай, че темата покупка на имот с кредит ви интересува и смятате, че ви липсват достатъчно познания по нея, може да се абонирате ТУК за ютуб канала на Поля Христова, където ще намерите над 750 безплатни видеа по темите.
Рефинансиране