Категории
Архив Архив

Блог

Данъчна оценка на имот – всичко, което трябва да знаете

Ако ви предстои прехвърляне или ипотека на имот, научете какво трябва да направите, защото ще ви се наложи да набавите задължително удостоверение за данъчна оценка на имота.

Един от задължителните документи, без които не може да бъде изповядана и вписана нито една сделка с недвижим имот /покупко-продажба, дарение, учредяване на ипотека, включително рефинансиране на кредит/ е Удостоверението за данъчна оценка на имота по чл. 264, ал. 1 от ДОПК /Данъчно-осигурителния процесуален кодекс/.

За съжаление, това е и документът, който създава доста главоболия на собствениците. Причините са няколко – от незнание на продавача за задължителните реквизити на този документ и пропуски в декларирането промяна на данни, до изключително честите технически грешки, допускани от служителите, издаващи данъчните оценки.

В резултат на  това, честа практика е за един документ, собственикът на имота да се разхожда няколко пъти – излишна загуба на време и нерви. Още по-неприятни са случаите, когато е нужно спешното набавяне на данъчна оценка на имота, а това, поради неподготвеността на продавача, се оказва невъзможно.

Защо е необходимо удостоверението за данъчна оценка на имот?

За да може държавата да си събере по-лесно данъците. Най-просто казано: Имате задължения към хазната, свързани с имота? Докато не ги платите – нито може да се разпореждате с него, нито може да получите кредит и да го ипотекирате. Прост, но много ефикасен метод за събиране на данъци.

От кого се издава?

От съответната данъчна служба към общината – по местонахождение на имота.

Какво ще ви е необходимо, за да получите този документ?

На място носете оригинал на документа за собственост /само за сверка/ и прилагате негово копие. В случай, че сте получили имота по наследство, необходимо ви е и удостоверение за наследници, с което да удостоверите това. Във все повече общини ще ви поискат и схема /и скица, ако има и земя към имота/ от кадастъра, така че най-добре подгответе и този документ, преди да се редите по опашките. И още нещо, което е много важно: ако настоящият адрес е различен от този описан в документа ви за собственост /например преди се е водил квартал „Емил Марков“, а сега е квартал „Гоце Делчев“/, добре е да се снабдите предварително и с удостоверение за идентичност на адрес или с удостоверение за актуален административен адрес. Както искат да ви го кръщават. Важното е да е ясно днес как се води адресът и че е идентичен с някогашния. Попълвате и молба по образец за удостоверение за данъчна оценка на имот, която /за Софийска община/ може да изтеглите оттук – ДЕКЛАРАЦИЯ-ПО-ЧЛ.-14-ОТ-ЗМДТ-ЗА-ОБЛАГАНЕ-С-ДАНЪК-В.

От кого може да бъде получен документа?

Всяко заинтересувано лице може да подаде молба за данъчна оценка, но само собственик или упълномощено лице може да получи готовия документ.

Важно! При съсобствен имот е достатъчен един от собствениците – той получава вместо всички.

За какъв срок ще получите данъчна оценка и колко ще ви струва?

Съгласно чл. 3, ал. 1 от Приложение № 2 към ЗМДТ двуседмичен е стандартният срок за изготвяне и започва да тече от датата на подаване на заявлението. В Столична община за този срок ще трябва да заплатите 17 лева. Може да заявите бърза поръчка – 7 дни – ще ви струва 25.50 лева, или експресна поръчка – 3 дни – 34 лева.

Към днешна дата, обаче /2021 г., когато актуализирам тази статия/ Столична община чувствително е скъсила сроковете. Нищо, че в Приложение № 2 двуседмичният срок все още е наличен.

Към 2021 г. може да получете данъчна оценка за следните срокове и срещу следните такси:

– 5 работни дни – 17 лева

– 3 работни дни – 25.50 лева

– 1 работен ден – 34 лева

Валидност на данъчната оценка:

Издадените до 30 юни на текущата година удостоверения за данъчна оценка са валидни до тази дата, а издадените след тази дата – до края на текущата година. Когато данъчните задължения за имота са платени за цялата година, удостоверението е валидно до края на текущата година независимо от датата на издаването му.

За да спестите пари: ако очаквате да прехвърлите имота през първото полугодие, не е нуждо да даплащате данъците за имота за цялата година.

За най-често допусканите грешки при подаване на молба за данъчна оценка и как да ги избегнете, както и за какво да внимавате, когато получавате готовия документ – прочетете тук!

Книгата на Поля Христова „КАК ДА КУПИТЕ ЖИЛИЩЕ стъпка по стъпка: ПОДГОТОВКАТА“ ще откриете ТУК.

Абонирайте се ТУК за ютуб канала на Поля Христова. Ще намерите над 1800 безплатни видеа по темите за какво да внимавате, когато купувате, продавате имот или вземате кредит.

Ако смятате, че тази информация може да бъде полезна и на друг – споделете я в социалните мрежи!

Споделяне:

10 коментари за “Данъчна оценка на имот – всичко, което трябва да знаете”

  • Павел

    says:

    Благодаря за изчерпателната информация! Бе ми много полезна, особено частта с цената, не знаех колко да приготвя и имаше съвпадение!

  • Теодор

    says:

    Благодаря Ви!
    Изключително полезна статия!!

  • Николета Денева

    says:

    В някои общини искат актуална скица на имота!!!

  • snejana

    says:

    Здравейте и Честита Баба Марта!
    От 2004 аз и тя имаме наследствен имот, състоящ се от 1/2 ид.ч. Искам да закупя 1/2 идеална част от нея, но не зная по кои оценки(данъчни или пазарни) да закупя имота, двоумим се, този който продава му се виждат малко парите и обратно, който купува имота … много. По данъчна или пазарна би трябвало да закупя имота, за което ви благодаря предварително и очаквам отговор от Вас.

    • Тенкомс ЕООД

      says:

      Здравейте! Честит празник и на Вас! Не ми стана ясно коя е „тя“, с която имате наследствен имот от 2004 г., но с когото и да преговаряте за въпросната 1/2 идеална част, трето лице не може да ви отговори на каква цена да купите/продадете. Това е решение между продавач и купувач. На каквато се договорите. Таксите при нотариуса не може да са по-ниски от размера на данъчната оценка. Ако въпросът е дали да се лъже държавата /извинете ме за израза, но не намирам по-точен/ и да се мине на ниво данъчна оценка, а всъщност да се продаде/купи на по-висока цена – да, много хора го правят и това е факт. На клиентите ми, които ме питат какво да правят в този случай, винаги отговарям едно и също: всяко пестене си има цена. Ако сте сигурни, че знаете каква е цената, за да минете на данъчна оценка и ако знаете рисковете, които поемате – имате такава възможност да го направите. Въпрос на избор.

  • snejana

    says:

    Благодаря Ви от все сърце! Приятна Вечер!

  • snejana

    says:

    „Тя“ е „Той“(брат ми) прехвърлил имота на съпругата си ((Той на негово име има два имота и сие, може би данъци?? и затова може би е решил да прехвърли 1/2 ид.ч. на Нея, само гадая)). Ние със съпруга ми нямаме собствено жилище, ИМАХМЕ, Но за да получим лихвоточки … заем от 1971 на името на съпруга ми …., трябваше да прехвърля само моята част на жилището придобито по времето на брака ни с него, което е 1/2 ид.ч. на Мен и 1/2 ид.част на Съпруга ми …, НО … ходихме на няколко нотариуса и ни посъветва без половинки, а цялото …, за което сега съжаляваме, явно сбъркахме или …, И по настоящем нямаме жилище на наше име, а е на името на порасналото ни дете … И именно затова искаме да закупим от Той или Тя, но по-точно от брат ми 1/2 и.ч. , но сумата за нас е превишена, жилището/апартамента е закупен през 1970 г. от нашите родители,близо 50 годишен, данъчната оценка на имота е 26.600 лева, вие сте юристи, а не съдии, но да попитам за всеки случай и вас, ако ме осъди, би ли съда присъдил по-голяма цена от данъчната, а и през тия всички години Той,Тя,Те не са стопанисвали имота, Аз също, защото имота се намира в друг град, но Съпругът ми редовно ходеше и го наглеждаше, наводняваха ни три пъти и се наложи ремонт, а и отвън порасналото ни дете желае в жилището на баба си, от последното наводнение, за което имаме свидетели от живеещите, че са ни наводнили и Съпруга ми работи от време на време в жилището ни, изхвърли всички мебели на майка ни, вика майстори, сменя врати, прозорци, но касови бележки уви, никой до сега не ни е дал, а тук вина има и Съпруга ми и тези които работят у нас, кабели и в момента са разголени и не знаем какво, а и пари много липсват, искат децата му да се продаде имота, но ние оставаме на улицата след време… много може да се пише, за което спирам, а и не зная дали не Ви досаждам по този начин, за което предварително моля да бъда извинена. С Уважение:(п) не се чете, Вярно с оригинала! Хубав ден!

  • Иван Попов

    says:

    Здравейте. Търся информация как се изчислва данъчната оценка на част от имот, който не е самостоятелен обект в сграда, само по площ от нотариален акт. Ако можете да ми помогнете с платена информация или да ми предложите специалист моля свържете се с мен.

  • Стефанова

    says:

    Здравейте. Бях неприятно изненадана от данъчната служба на район „Искър“ – София, която отказа да ми издаде данъчна оценка на апартамента без да предоставя КАДАСТРАЛНА СКИЦА! Отне ми 10 работни дена за изваждането на такава, съответната такса, която за експресни услуги е значителна и 2 дена неплатен отпуск! Разбира се не получих отговор защо въпросната служба изисква от мен да представя кадастрална скица, за да получа копие от данъчна оценка, която същата служба вече е изготвила БЕЗ кадастрална скица, за да начисли местните данъци и такси върху имота!

  • Павлова

    says:

    Преди един ден в данъчна служба Искър поискаха да представя кадастралната скица на имота за който ми трябва данъчна оценка – ставало дума за някакъв идентификатор, дали може някой запознат с процедурата да се произнесе дали не става дума за някаква неуредица ? Навсякъде ли се изисква кадастралната скица ?

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Заяви консултация
Навигация